روش های بهبود سازندگی در محیط کار

0
452

عادت های کاری مثبت باعث پیشرفت و بهبود خلاقیت در محیط کار می شود. عادت هایی که سالیان سال است که برای تقویت سازندگی و بهبود روحیه در محیط کار به کار گرفته شده اند و بیشتر مردم از این عادت ها به عنوان اساس و پایه کار استفاده کرده اند تا بتوانند در حرفه خود پیشرفت چشمگیری داشته باشند.
زود به محل کار برسید
تا جایی که می توانید کار را زود شروع کنید. زود رسیدن باعث می شود در کارهای تان تعجیل نکنید و وظایف تان را به دلخواه خودتان انجام دهید و دیگر نگران دیر رسیدن یا نرسیدن به کارهای ضرب الاجلی تان نمی شوید. وقتی زود به محل کار برسید همه کارها و وظایف تان را به صورت سازمان یافته انجام می دهید و روزتان را با لبخند شروع می کنید.
همیشه در حالت آماده باش باشید
همیشه آماده باشید. لیستی از کارهایی که هنگام رسیدن به محل کار باید انجام دهید تهیه کنید. تمام تدارکاتی که نیاز دارید را از شب قبل آماده کنید. بنابراین تمام کاری که باید در روز جدید انجام دهید این است که به محل کار بروید، ساعت بزنید و روزتان را شروع کنید.
تیمی کار کنید
کار تیمی باعث می شود هم کارها سریع تر پیش برود و هم همکاران تان را بهتر بشناسید. کارگروهی کمک می کند هر فردی بتواند به تمام کارهای ضرب الاجلی که دارد برسد. درست است که هر فردی مسئولیت های خاص خودش را دارد اما زمانی که کارهای تان را به اتمام رسانده اید می توانید به دیگران در انجام وظایف شان کمک کنید.
ارتباط و گفتگوی تاثیر گذار داشته باشید
گفتگوی تاثیر گذار داشته باشید به طوری که همه افراد موافق و همفکر باشند. مطمئن شوید همه اعضای گروه درک کرده اند که در محل کار چه چیزهایی می گذرد، زمان ضرب الاجل ها چه زمانی است و برای هر مسئولیتی چه افرادی در نظر گرفته شده اند. ارتباط و گفتگو نیروی حیاتی یک سازمان است و اگر تاثیرگذار نباشد کارها آنطور که باید پیش نخواهد رفت.
دقت و درستی کارها
همیشه صحت و درستی کارهای تان را چک کنید. تمام مدارک و برگه ها را دو یا سه بار چک کنید. اطمینان از صحت و درستی اطلاعات نشانه حرفه ای بودن و سرافرازی در محیط کار است.
ضرب الاجل ها را در نظر بگیرید
قبل از انجام کارهای ضرب الاجلی مطمئن شوید که همه کارهای تان را به اتمام رسانده اید و از صحت و درستی آن نیز اطمینان حاصل کنید. سعی کنید قبل از این که زمان در نظر گرفته شده برای کارهای ضرب الاجلی برسد به آن رسیدگی کنید. در غیر این صورت در انجام آن عجله می کنید. بنابراین سعی کنید همیشه کارها را زودتر انجام دهید.

سازمان یافته باشید
سازمان دهی در کار مسئله ای بسیار مهم است. به عنوان مثال زمانی ممکن است اتفاقی بیفتد و شما در محیط کار حضور نداشته باشید، سازمان یافتگی به شما این امکان را می دهد تا بتوانید فرد دیگری را راهنمایی کنید که بدون هدر دادن زمان و جستجو در میان هزاران کاغذ، مدارک مورد نیاز را به راحتی پیدا کند.
همیشه تمیز و مرتب باشید
کسانی که ظاهر برای شان پر اهمیت باشد محیط کاری و غیر کاری برایشان فرقی ندارد. هر چه ظاهر بهتری داشته باشید احساس بهتری خواهید داشت و بهتر از آنچه از شما انتظار می رود کارهای تان را انجام خواهید داد.
موثر باشید
کلید اساسی برای سازندگی در محیط کار موثر بودن است. برنامه ریزی کنید، وظایف روزانه تان را در برنامه وارد کنید و زمانی که برای انجام وظایف نیاز دارید را بسنجید. کارآمد بودن به شما کمک می کند از کارها جلوتر پیش بروید و حواس تان به تمام کارهایی که در طول روز دارید باشد.
اهداف واقعی داشته باشید
انتظارات و اهداف غیر واقعی شما را با شکست مواجه می کند. در جهت اهداف تان قدم بردارید و کوشا باشید اما این کار را به تدریج و پله پله انجام دهید زیرا هرگز نمی توان یک شبه به اهداف دست پیدا کرد. به جای اهداف ایده آل سعی کنید اهداف واقعی و دسترس پذیر داشته باشید.