۳ عادت خلاقیت برای آدم هایی که فکر می کنند خلاق نیستند

0
2132

عادت خلاقیت شماره‌ی ۱: “آره، اما” را ممنوع کنید

رییس و “آتش‌افروز ارشد” در شرکت آموزش خلاقیت کامباسشِن واقع در تورنتو، لسلی اِم می‌گوید اگر بتواند به سازمان‌ها برای تشویق خلاقیت فقط یک پند بدهد، آن پند “ممنوع کردن عبارت ‘آره، اما’” است. “‘آره، اما’ همان ‘نه’ در لفافه است” این عبارت را به “آره، و” تغییر دهید. این تغییر ساده فورا ارزشمندی مشارکت اولیه‌ی آن فرد را تایید می‌کند و آن را تقویت می‌کند. آدم‌ها احساس نمی‌کنند سرکوب شده‌اند. او می‌گوید این عملا به معنی هم‌کاری است.

عادت خلاقیت شماره‌ی ۲: آدم‌های جدید را دور یک میز جمع کنید

بنیان‌گذار یک مرکز مشاوره‌ی خلاقیت و مدیریت به نام وَلیو آیدیاز، جی ماتور می‌گوید برای این‌که آدم‌هایی را که فکر می‌کنند خلاق نیستند وادار کنید آن دیدگاه را به زبان بیاورند و شروع به مشارکت کنند، سریع‌ترین راه این است که آنها را با گروهی از آدم‌های مختلف دور میز بارش مغزی جمع کنید و از آنها بخواهید راه‌کار پیدا کنند. او می‌گوید تعامل با آدم‌های جدید می‌تواند چشم‌اندازهایی را بگشاید که قبلا هرگز به چشم نیامده‌اند و ایده‌های جدید را در گروه برانگیزد.

عادت خلاقیت شماره‌ی ۳: به کارمندان‌تان آزادی بدهید

اِم می‌گوید مهم است شرح وظایف وجود داشته‌باشد تا آدم‌ها بتوانند کارها را به انجام برسانند بدانند با چه معیارهایی سنجیده می‌شوند. با این حال، رهبرانی که سعی دارند فرهنگ خلاقیت را بسازند باید آدم‌ها را به تشویق کنندـیا حداقل دلسرد نکنند- تا فراتر از محدوده‌های نقش‌شان مشارکت داشته‌باشند. او اظهار می‌کند درحال‌حاضر به آموزش تیمی مشغول است که کارمندان آن نگران هستند آیا بعد از پایان آموزش واقعا اجازه خواهندداشت مشارکت کنند یا نه.

او می‌گوید: “ما دائم به آنها می‌گوییم ‘مدیریت می‌گوید بله’ [و واقعا هم می‌گوید بله [و واقعا هم می‌گوید بله]، ‘اما وقتی به جریان همیشگی کار برمی‌گردیم و مجبور هستیم کارها را سریع انجام دهیم، آیا قرار است به ما چنین اجازه‌ای بدهند؟ ‘” پرومل می‌گوید مطمئن شوید فرهنگ خودتان مسبب این نوع تردید خلاقیتی نیست. و آدم‌ها را تشویق کنید فرآیند‌ها را زیر سوال ببرند. بگذارید آدم‌ها بدانند اگر راه بهتری برای انجام کاری سراغ دارند، اعلام کردن آن نه‌تنها اشکالی ندارد، بلکه ارزشمند است.