احتمال افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن

0
1314

مسئولان وزارت راه و شهرسازی معتقد هستند که امسال سال خروج بازار مسکن از رکود است و سیاست دولت خروج غیر‌تورمی از این رکود چندساله است. علامت‌ها و نشانه‌های خروج از رکود از تابستان سال جاری در بازار ظهور می‌کند، حال اینکه کاهش نرخ سود بانکی می‌تواند در بخش‌های مختلف بازارمسکن تاثیر‌گذار باشد. محمد مهدی مافی، کارشناس بازارمسکن درباره نحوه تاثیر‌گذاری کاهش نرخ سود بانکی بر بازارمسکن گفت: به طور قطع بخشی از سپرده‌های بانکی پس از کاهش نرخ سود به بازار مسکن سرازیر می‌شود، بنابراین ورود این حجم از نقدینگی به بازار، می‌تواند فضا را تغییر دهد.

وی با بیان اینکه یک بخش از سرمایه‌گذاران با نیت خرید خانه به‌عنوان کالای سرمایه‌ای نقدینگی خود را از بانک‌ها بیرون آورده و به بازار مسکن منتقل می‌کنند، اظهار داشت: اگر خرید مسکن برای رفع نیاز مصرفی نباشد با هجوم تقاضا در شرایط فعلی، ممکن است مسکن گران شود.

مافی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود پس از کاهش نرخ سود بانکی بازار مسکن و ارز و طلا بیشترین نقدینگی را به خود جذب کنند که در این میان با توجه به اینکه به رونق مسکن نزدیک هستیم، افزایش تقاضا باعث گرانی می‌شود و به متقاضیان واقعی توصیه می‌شود قبل از کاهش نرخ سود بانکی خانه بخرند.