مذاکره با طیب‌نیا برای دریافت مالیات از سود

0
1103

واکنش‌ها به صحبت‌های دو ماه پیش وزیر اقتصاد دریافت مالیات گیری از سود سپرده های بانکی هنوز هم ادامه دارد. علی طیب نیا با طرح این پرسش که چرا باید سود سپرده های بانکی معاف از مالیات باشد؟ مطرح کرد که سود سپرده های بانکی یکی از بخش هایی است که نیازمند معافیت مالیاتی نیست.

وی با بیان اینکه زمانی خود به دلیل پائین بودن نرخ سود و سرکوب مالی از مدافعان از معافیت مالیاتی سود سپرده های بانکی دفاع می کرده است، افزود: اما اکنون نرخ تورم به زیر ۱۲ درصد رسیده ولی برخی بانک‌ها نرخ سودشان به ۲۲ درصد هم می رسد و بر این اساس دلیلی برای معافیت مالیاتی در این زمینه وجود ندارد و سپرده گذاران بانکی باید مالیاتی بدهند.

نگرانی سیف از سخنان طیب نیا

اما سیف که نگران خروج سپرده های بانکی از بانک‌ها، همزمان با مطرح شدن این موضوع و کاهش دوباره نرخ سود بانکی است، با طیب نیا وزیر اقتصاد در این باره مذاکراتی را انجام داده است.

رئیس کل بانک مرکزی درباره جزئیات مذاکراتش در ابن باره با وزیر اقتصاد گفت: طیب نیا گفته است که به هیچ وجه تصمیمی در این مورد وجود ندارد. «با وزیر اقتصاد صحبت کردم و وی اعلام کرد که اصلا قصدی برای اخذ مالیات از سود سپرده های بانکی وجود ندارد».

معاون اقتصادی بانک مرکزی با اشاره براینکه در ایران طبق قانون، سود حاصل از سپرده گذاری بانک ها معاف از مالیات است، افزود:‌ البته این را هم باید در نظر داشته باشیم که در ساالیان گذشته درعمده موارد ازسپرده گذاری در بانک ها سودی حاصل نشده و از طرفی ارزش پول آن ها نیز به نحو مطلوبی حفظ نمی شد.