منتظر روزهای خوبی برای تولید کنندگان طلا و جواهر هستیم

0
1305

عوامل ۳ گانه کسادی بازار طلا
رئیس اتحادیه طلا و جواهر مشهد با اعلام کسادی مطلق در بازار طلا و بیان علل سه گانه آن، از اقدامات امیدوارکننده برای تولیدکنندگان طلا و جواهر خبرداد.
باقر معبودی نژاد با بی سابقه خواندن رکود در بازار طلا گفت: در جلسه ای که در این اتحادیه برگزار شد ابعاد بی رونقی بازار مورد بحث و بررسی قرار گرفت و باید عنوان کرد که این بازار بسیار بسیار راکد است و یکی از دلایل عمده آن عدم رغبت خرید طلا توسط مردم و قدرت خرید پایین آنان است.

وی با اشاره به ثبات نسبی قیمت طلا طی سال های اخیر و متضرر شدن خریداران طلا افزود: با توجه به اجرت و مالیات های بالا خرید طلا برای مردم توجیهی نداشته و ایشان با زیان مواجه شده اند. همچنین فروشندگان طلا نیز با هزینه های بالا و مالیات های سنگین با مشکلاتی مواجه هستند.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر مشهد، عامل دوم رکود در این بازار را مالیات بر ارزش افزوده برشمرد و تصریح کرد: ۹ درصد مالیات برارزش افزوده رقم بالایی است که قدرت خرید را کم می کند، در صنف های دیگر درصد سود آنقدر بالاهست که ۹ درصد در آن ناچیز است، ولی در صنف طلا و جواهر ۷ درصد سود طلافروش بوده ولی ۹ درصد که می آید خریدار جا می زند.

وی ضمن بیان اینکه رکود در همه جا هست ولی در صنف طلا و جواهر مشهود است، در رابطه با عامل سوم کسادی بازار گفت: همه ساله در ماه مبارک رمضان بازار با افت محسوسی مواجه می شود و امسال نیز مانند سال های قبل بازار طلا در رکود بوده و این عوامل همگی، بی رونقی بازار را تشدید کرده است.