پیش‌بینی کرباسیان از وضعیت معادن ایران

0
1649

رئیس هیئت‌ عامل ایمیدرو سال ۹۵ را برای بخش معدن سالی سخت عنوان کرد و گفت: انتظار می رود دولت توجه ویژهای به بخش معدن در سال آینده داشته باشد اگر دولت عنایت ویژه‌ای به بخش معدن نداشته باشد سال آینده مشکلات بسیاری در این حوزه داریم.
مهدی کرباسیان با بیان اینکه سال ۹۵ رکود بین‌المللی و بازار داخلی بخش معدن را محاصره خواهد کرد، گفت: سال آینده چند عامل در فضای بین‌الملل تاثیرگذار خواد بود که یکی از آن ها کاهش نرخ رشد چین است که در حال حاضر از ۷ به ۶٫۸ درصد رسیده و پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۶ به ۶٫۲ درصد کاهش پیدا کند. این موضوع باعث می‌شود جایزه صادراتی برای چین افزایش یابد و قیمت سنگ‌آهن و فولاد بیش از این کاهش یابد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: نرخ بهره بانکی فدرال رزرو هم عامل مهمی برای آینده اقتصاد جهانی است زیرا به تازگی فدرال‌رزرو نرخ بهره را ۰٫۲۵ درصد افزایش داده که اثر آن را در سه ماهه ابتدای سال ۲۰۱۶ خواهیم دید و این به طور کامل در سرنوشت صنایع معدنی دنیا تاثیرگذار خواهد بود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: اگر دولت عنایت ویژه‌ای به بخش معدن نداشته باشد سال آینده مشکلات بسیاری در این حوزه خواهیم داشت. شاهد بودیم دولت یکباره حقوق دولتی معادن را سه برابر افزایش داد و حقوق دولتی در مقطعی افزایش یافت که رکود سرنوشت تولید و صادرات مواد معدنی را تحت تاثیر قرار داده و اغلب معادن غیرفعال هستند. انتظار می‌رود حقوق دولتی در بودجه سال ۹۵ کاهش یابد در غیر این صورت سال آینده سال سختی در انتظار بخش معدن است.