۴ نوآوری که آینده‌ی اقتصاد جهانی را کاملا تغییر می‌دهند

0
1998

۱. کلان‌داده‌ در انرژی

کلان‌داده در اصل یک اصطلاح تخصصی در زمینه‌ی تحلیل داده‌ها است.

کلان‌داده می‌تواند مدل‌های کسب‌وکار را در زمینه‌ی انرژی و شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی نیرو به کلی تغییر دهد. شرکت‌های نظیر سولارسیتی، و تسلا در نظر دارند راهکاری به آدم‌ها ارائه دهند که بتوانند نیازشان را به برق از طریق آن برطرف کنند. اگر این روند ادامه یابد، دیگر نیروگاه‌های عظیم تنها منبع اصلی نیرو برای بسیاری از آدم‌ها نخواهند بود، بلکه می‌توانیم صفحات خورشیدی را در همسایگی‌مان داشته باشیم.

شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی نیرو می‌توانند با استفاده از فناوری کلان‌داده فراتر از یک واسطه‌ میان خانه‌ها عمل کنند، و به صورت یکپارچه منبع نیرو را برای هر خانه تامین نمایند – خواه با استفاده از صفحات خورشیدی در همسایگی‌شان یا نیروگاه‌های هسته‌ای تولید برق شهر.

به گفته‌ی آنتونی یوئِن، تحلیل‌گر موسسه‌ی سیتی، این نوآوری می‌تواند انرژی را از حالت محصول مستقیم نیروگاه‌ها خارج کند.

۲. تجارت متنی

فرض کنید توصیه‌های آمازون را در مورد “‌پیشنهادهای ویژه‌ی شما برای هر محصول‌” روی یخچال، داشبورد خودرو، و صفحه نمایش گوشی‌تان ببینید؛ به این صورت می‌توانید به مفهوم تجارت متنی پی ببرید.

تجارت متنی به مشتری این امکان را می‌دهد محصولات مورد نیازش را در هر زمان و در هر مکان خریداری کند.

مثلا یخچال‌تان متوجه می‌شود ماست یا پنیر ندارید، بنابراین توصیه می‌کند آنها را خریداری کنید. یا این‌که مثلا در برنامه‌ی پیام‌رسان فیس‌بوک در مورد یک مهمانی در حال گفت‌وگو با دوست‌تان هستید، و این برنامه به شکل خودکار به شما توصیه می‌کند برای رفتن به مهمانی از فلان آژانس استفاده کنید.

این گونه توصیه‌های تجاری هوشمند به زودی از راه می‌رسند و فرصت‌های عظیمی را برای شرکت‌هایی فراهم می‌کنند که همواره در مناسب‌ترین موقعیت‌ها به دنبال دسترسی به مشتریان هستند.

۳. بازار مستقیمِ تولید به مصرف

اِتسی به تولیدکنندگان خرد این امکان را می‌دهد که مستقیما محصولات‌شان را به مشتریان عرضه کنند، و وب‌گاه‌هایی نظیر اسکوئراِسپِیس به کسب‌وکارهای کوچک امکان می‌دهد تا برای محصولات‌شان فروشگاه‌های برخط (آنلاین) درست کنند.

با گسترش اینترنت به‌تدریج بازارهای مستقیم تولید به مصرف در همه‌ جا تاسیس می‌شوند، و این قبیل بازارها فرصت بزرگی برای صنایع مختلفی فراهم می‌کنند که سال‌ها است در محدودیت‌های خرده‌فروشی‌ها و واسطه‌های سنتی گرفتار شده‌اند.

۴. وراژنتیک

درمان بیماری‌های ژنتیکی بسیار سخت است، و ژن‌های معیوب عامل بسیاری از سرطان‌ها هستند. وراژنتیک دسته‌ای از داروها هستند که ژن‌های هدف را فعال یا غیرفعال می‌کنند، و از این طریق سرطان را متوقف می‌نمایند و به روش‌های درمانی دیگر نظیر ایمونوتراپی امکان می‌دهد تا سلول‌های سرطانی را از بین ببرند.