چرا چشم پزشکان لیزیک نمی کنند؟

0
2653

اگر عمل لیزر و لیزیک عمل خوب و کاملا پذیرفته شده و بدون عارضه ای است چرا اکثر پزشکان و چشم پزشکان و اپتومتریست ها هنوز از عینک استفاده می کنند؟

تا همین دو سه دهه پیش عینکی بودن از بایدهای مهم ژست های روشنفکری به حساب می آمد همه اقشار مهم و تحصیل کرده عینکی بر چشمشان می زدند تا خود را فردی فرهیخته و روشنفکر جلوه دهند اما در دهه اخیر این نگرش در بین جوانان کمرنگ شده و عینک جایش را به لیزیک و لازیک و…کرده است و متاسفانه تب این عمل به شدت بالا رفته است و اکثر جوانان جامعه بدون داشتن شرایط این عمل جراحی دست به انجام آن می زنند تا با نسلی روبرو شویم که با دنیای عینک های طبی خدافظی می کنند.

پاسخ به سوال بالا می تواند علل متفاوتی داشته باشد مثلا حتما خود پزشکان از عوارض این عمل های جراحی به خوبی آگاه هستند که حاضر نیستند چشمهایشان را به عمل جراحی بسپارند.

کی پور متخصص چشم گفت: کلیه افراد کاندیدها و واجد شرایط برای انجام عمل های جراحی اصلاح عیوب انکساری چشم از قبیل لیزیک ، لازک یا پی ار کی نیستند برای افزایش ضریب موفقیت و کاستن از مخاطرات حتما باید معاینات و مشاوره های تخصصی قبل از عمل برا ی هر فرد به طور اختصاصی صورت بگیرد از جمله میزان دقیق عیوب انکساری افراد و وضعیت شکل انحنای قرنیه باید به طور دقیق محاسبه شود همچنین وضعیت رطوبت چشم و وجود وعدم وجود درجاتی از خشکی چشم در افراد مورد بررسی و کنکاش قراربگیرد.
هجده ساله ها لیزیک را فراموش کنند
کی پور گفت: عامل سن در انجام عمل از محوریت اساسی برخوردار هست اصولا باید وضعیت عیبوب انکساری در افراد به حالت ثبات در بیاید و در طول یک سال فرد میزان تغییرنمره چشم نداشته باشد معمولا سن بالای بیست سال سن شاخص درمورد مورد نظر است و افراد باید بیش از بیست ویک سال سن داشته باشند.
عموما پیشنهاد می شود در صورتی که افراد می توانند به راحتی و سهولت از عینک یا لنزهای تماسی استفاده کنند در صورتی که از کلیه شرایط بهینه وموفقیت آمیز این عمل برخوردار نباشند برای انجام عمل لیزیک چشم اصرار نورزند.