انواع استرس :شما چه نوع استرسی دارید؟

0
2001

از انواع استرس و ماهیت آن چه می دانید؟ استرس واکنش بدن شما در برابر موقعیت‌های خاص است. این پدیده‌ کاملا فردی است، بنابراین چیزی که برای شما استرس‌زا است ممکن است برای شخص دیگری استرس‌زا نباشد. انواع مختلفی از استرس وجود دارد و همه‌ی آن ها بد نیستند. استرس می‌تواند به شما کمک کند که در مواقع اضطراری سرعت عمل داشته باشید یا کمک‌تان کند کارهایتان را مطابق با ضرب‌العجل تعیین‌شده انجام دهید.
استرس می‌تواند روی سلامت جسمی و روانی و رفتار شما تاثیر بگذارد. بدن شما با تولید مواد شیمیایی و هورمون‌ها در برابر استرس واکنش نشان می‌دهد تا کمک‌تان کند در برابر چالش پیش آمده قد علم کنید. ضربان قلب‌تان افزایش می‌یابد، مغزتان سریع‌تر عمل می‌کند، و یک انفجار ناگهانی انرژی دارید. این واکنش اساسی و طبیعی است و همان چیزی است که اجدادمان را از افتادن در دام شکارچیان گرسنه حفظ کرده‌است. اما استرس بیش از حد می‌تواند اثرات مضری داشته باشد. غیرممکن است که بتوانید استرس بد را به طور کامل از زندگی‌تان حذف کنید، اما می‌توانید یاد بگیرید که از آن دوری کنید و آن را کنترل کنید.
آیا همه‌ی انواع استرس ها بد هستند؟
همه نوع استرسی بد نیست. در واقع، نوعی از استرس هست که‌ حس‌های‌تان را قوی‌تر می‌کند، به شما کمک می‌کند از حوادث جلوگیری کنید، در مقابل خطرات غیرمنتظره قدرتمند باشید، یا در شرایط هرج و مرج خردمندانه رفتار کنید. اما استرس قرار است موقتی باشد. بدن‌ باید پس از پشت سر گذاشتن آن موقعیت خاص، به حالت طبیعی برگردد. ضربان قلب‌تان باید آهسته شود، ماهیچه‌های‌تان باید شل شوند و تنفس‌تان باید به حالت عادی برگردد.
۱. استرس حاد
استرس حاد شایع‌ترین نوع استرس است. این نوع استرس، واکنش فوری بدن شما در برابر یک چالش، رویداد، یا ضرورت تازه است، و واکنش جنگ و گریز را به راه می‌اندازد. در نتیجه‌ی یک تصادف قریب‌الوقوع، مشاجره با یکی از اعضای خانواده، یا اشتباه پرهزینه‌ای در محل کار، بدن‌تان این پاسخ بیولوژیک را به جریان در می‌آورد.استرس حاد همیشه منفی نیست. این نوع استرس را همچنین هنگامی که سوار ترن هوایی می‌شوید و یا زمانی که فردی در یک خانه‌ی خالی از سکنه جلوی شما می‌پرد، تجربه می‌کنید.
۲. استرس حاد اپیزودیک
هنگامی که استرس حاد مکررا اتفاق می‌افتد، به آن استرس حاد اپیزودیک می‌گویند. افرادی که به نظر می‌رسد همیشه دچار بحران هستند معمولا به استرس حاد اپیزودیک مبتلا می‌شوند. آن ها اغلب تندخو، تحریک‌پذیر، و مضطرب هستند. افرادی که بی‌خود و بی‌جهت نگران یا بدبین هستند معمولا جنبه‌ی منفی همه چیز را می‌بینند و احتمالا به استرس حاد اپیزودیک مبتلا می‌شوند.
۳. استرس مزمن
اگر استرس حاد حل نشود و کم‌کم افزایش یابد یا هر بار مدت زیادی طول بکشد، تبدیل به استرس مزمن می‌شود. این استرس ماندگار است و از بین نمی‌رود.
مدیریت استرس
استرس روی هر فرد تاثیر متفاوتی دارد. برخی از افراد ممکن است دچار سردرد یا دل درد بشوند، در حالی که سایرین ممکن است دچار بی‌خوابی شده و افسرده یا عصبانی شوند. افرادی که همیشه استرس دارند نیز ممکن است زیاد بیمار شوند. مدیریت استرس برای سالم ماندن مهم است.
غیر ممکن است که به طور کامل از شر استرس خلاص شوید. هدف از مدیریت استرس شناسایی عواملی است که به شما استرس می‌دهند، یعنی چیزهایی که مشکلات زیادی ایجاد می‌کنند و یا بیش‌تر انرژی شما را می‌گیرند. با شناسایی آن‌ها، می‌توانید بر استرس منفی که آن چیزها ایجاد می‌کنند، غلبه کنید.
مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، برای مقابله با استرس موارد زیر را توصیه می‌کند:
۱. با خوردن غذای سالم، ورزش کردن، و داشتن خواب کافی از خودتان مراقبت کنید.
۲. برای داشتن پشتیبان، با دیگران صحبت کنید، و مشکلات‌تان را با آن ها درمیان بگذارید تا خالی شوید.
۳. ارتباطات اجتماعی داشته باشید، چرا که منزوی شدن پس از یک اتفاق استرس‌زا آسان است.
۴. از هر چیزی که باعث ایجاد استرس در شما می‌شود دوری کنید و کمی استراحت کنید.
۵. از مواد مخدر و الکل دوری کنید؛ شاید به نظر برسد که این دو در کوتاه مدت به مبارزه با استرس کمک می‌کنند، اما در واقع می‌توانند مشکلات بیشتری در دراز مدت ایجاد کنند.