آنالیز ژنوم انسان برای تشخیص بیماری های ژنتیکی در ایران انجام می شود

0
1336

رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با بیان اینکه در حال حاضر آنالیز ژنوم انسان در ایران به راحتی قابل انجام است، گفت: آنالیز و بررسی ژنوم به پزشکان در تشخیص بیماری های ژنتیکی بسیار کمک می کند.
دکتر حسین نجم آبادی در نشست خبری اولین همایش بین المللی و نهمین همایش انجمن نوروژنتیک ایران اظهار کرد: پیشرفت های علم ژنتیک در حیطه پزشکی با سرعت بسیار زیادی صورت گرفته است به طوری که در سال ۲۰۰۳ میلادی اولین ژنوم انسان پس از سال ها تلاش و کوشش دانشمندان در جهان رونمایی شد.
وی افزود: حدود پنج سال پیش، امکان تشخیص بیماری های ژنتیکی محدود بود اما اکنون با تکنولوژی های جدید و پیشرفت های علمی حاصل شده، تشخیص بسیاری از بیماری های ژنتیکی در ایران صورت می گیرد.
رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ادامه داد: با این روش می توان از برخی بیماری ها و همچنین تولد فرزندان معلول با مراجعه به مشاوران ژنتیک در کشور پیشگیری کرد.
نجم آبادی با بیان اینکه درحال حاضر آنالیز و بررسی ژنوم انسان در دنیا هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار دلار هزینه دارد، اضافه کرد: در این بررسی های می توان علت بیماری ژنتیکی فرد را مشخص کرده و روش های درمان را برای آنان در پیش گرفت.
وی با بیان اینکه بهترین زمان تشخیص و پیشگیری از تولد فرزندان معلول در خانواده ها قبل از بارداری است، گفت: قبل از بارداری، خانواده ها و والدین می توانند با مراجعه به مراکز مشاوره ژنتیک و همچنین آزمایشگاه های ژنتیک از تولد فرزند معلول پیشگیری کنند.
اولین همایش بین المللی و نهمین همایش انجمن نوروژنتیک ایران از ۱۲ تا ۱۴ اسفند ماه در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد.