مرگ زن ۵۰ ساله در مطب پزشک/طبابت با مجوز ابطال شده

0
1666

تخلفات در حوزه درمان یکی پس از دیگری اتفاق می‌افتد، مشکلاتی که در بیشتر موارد به سلامتی مردم آسیب می‌زنند و بیماران بهای آن را با جان خود می‌پردازند؛ در آخرین حادثه رخ داده در این حوزه، مادر ۵۰ ساله‌ای قربانی تخلف پزشکی است که ۲ سال پیش مجوزش لغو شده و همچنان طبابت می‌کند.

مادری که فقط درد داشت
در هفته گذشته یک مادر ۵۰ ساله تهرانی که از درد آرتروز در ناحیه گردن رنج می‌برد به توصیه اطرافیان به یکی از همین مطب‌ها در مناطق شمالی تهران مراجعه می‌کند.
پزشک برای برطرف شدن درد استفاده از سلول درمانی را پیشنهاد می‌دهد و بیمار بی‌خبر از اینکه این تنها یک فریب برای کسب درآمد و کلاه‌برداری است، به‌ناچار برای خلاصی از درد قدیمی‌اش، به گفته‌های پزشک‌نما اعتماد و قبول می‌کند که در مطب عمل سلول درمانی انجام شود.
پزشک‌نما ابتدا از مریض خون می‌گیرد و بعد از جداسازی اجزا آن مجدد خون را به گردن بیمار تزریق می‌کند.
اما نکته در اینجاست که وی برای تسکین درد گردن و برای اینکه بیمار تأثیرات آنی این عمل را احساس کند، اقدام به تزریق همزمان لیدوکائین که یک بی‌حس‌کننده موضعی است می‌کند و تزریق بیش‌از اندازه این دارو باعث بی‌حس شدن عضلات گردنی و ایجاد خفگی و در نهایت منجر به مرگ مغزی وی می‌شود. نکته حائز اهمیت اینجاست که فرزندان این مادر در عملی انسان دوستانه اقدام به اهدا اعضای بدن این مادر و نجات جان بیماران دیگر می‌کنند.
مقیمی مدیرکل صلاحیت‌های حرفه‌ای و امور پروانه‌ها سازمان نظام‌پزشکی بعد از شنیدن شرح واقعه گفت: ما بحثی درباره سلول درمانی نه به‌عنوان تخصص و نه به‌عنوان روش‌های درمانی و حتی در کتاب‌های درسی موضعی درباره سلول‌ درمانی نداریم و هرگونه تبلیغات و ادعا در این رابطه کذب بوده و ممنوع است.