کشف شایع‌ترین علت مرگ نجات‌یافتگان از سرطان پروستات توسط دانشمند ایرانی

0
1415

پژوهش جدید انجام شده توسط یک دانشمند ایرانی و همکارانش در دانشگاه واندربیلت نشان می‌دهد که بیماری‌های قلبی شایع‌ترین علت غیرسرطانی مرگ ومیر در میان نجات‌یافتگان از سرطان پروستات است.
با تشخیص زودهنگام، پیشرفت آهسته بیماری و درمان‌های موثر، بیماران مبتلا به سرطان پروستات اغلب زنده می‌مانند؛ اما چیزی که در مورد این بیماران نگران‌کننده است، بیماری‌های قلبی است.
دکتر اریک شینوهارا، انکولوژیست و مدیر پزشکی در این دانشگاه اظهار کرد: در حالی که درمان ADT منافع زیادی برای بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان پروستات دارد، اما می‌تواند خطرات ابتلا به دیابت و حمله قلبی یا سکته را افزایش دهد.
ADT باعث کاهش سطوح تستوسترون سرم خون که نشانگر سرطان پروستات بوده، می‌شود و می‌تواند باعث رشد کارسینوما (سرطان بدخیم) یا کند شدن روند کوچک شدن آن شود.
بر اساس پژوهش واندربیلت، به نظر می‌رسد بین ADT و سطح بالایی از لیپوپروتئین با چگالی کم و تری‌گلیسیرید، کاهش توده بدون چربی بدن و افزایش چربی، مقاومت زیاد به انسولین و تحمل پایین گلوکز و همچنین یک وضعیت مشابه با وضعیت سندرم متابولیک وجود دارد.
دکتر جاوید مصلحی، نویسنده ارشد این پژوهش می‌گوید: درمان تهاجمی عوامل خطر قلبی‌عروقی می‌تواند گامی اساسی در جهت کاهش خطر ابتلا به بیماری سکته مغزی و قلبی در میان بیماران باشد.