روش های غلبه بر تنبلی

0
3175

۱. علت اصلی را پیدا کنید
بشر آفریده نشده که تمام وقت کار کند. اجداد پارینه سنگی ما به طور متوسط حدود ۲۰ ساعت در هفته کار می‌کردند. شاید احساس می‌کنید از پا درآمده‌اید، می‌ترسید که در کارتان شکست بخورید، یا اصلا نمی‌خواهید وظیفه‌تان را انجام بدهید؛ این‌ها مشکلات متفاوتی هستند که راه‌حل‌های جداگانه‌ای دارند. پیدا کردن دلیل اصلی تنبلی‌تان می‌تواند کمک‌تان کند تغییراتی که برای تبدیل شدن به یک فرد موثر و پرانرژی لازم دارید، ایجاد کنید.

۲. شور و اشتیاق خود را نسبت به کارتان پیدا کنید
حتماً برای شروع کردن کاری که درحال‌حاضر انجام می‌دهید، دلیلی داشته‌اید، اما گاهی اوقات، حتی کارهایی که بیش از هر چیز دیگری دوست داریم می‌توانند دلگیر‌کننده و تکراری شوند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، به خودتان یادآوری کنید که در وهله‌ی اول چرا این کار را شروع کردید.
۳. وقتی که به انجام کارهای‌تان اختصاص میدهید، تقسیم‌بندی کنید
آدم‌ها کارهای‌شان را به طور موثرتری انجام خواهند داد زمانی که به اندازه‌ی کافی وقت برای استراحت داشته باشند. کار کردن به صورت کوتاه و متمرکز به مراتب موثرتر از این است که جان بکنید و زحمت بکشید تا کارتان را به یک‌باره به پایان برسانید.
۴. به دنبال روش‌هایی باشید که بتوانید کارتان را موثرتر انجام بدهید
هر زمانی که امکان دارد، به جای سخت‌تر کار کردن دقیق‌تر کار کنید. قبلا در مورد اینکه چرا سخت کار کردن تاثیر چندانی ندارد، صحبت کردیم. اگر می‌توانید راه بهتری برای انجام کارها پیدا کنید، به احتمال زیاد از کارتان لذت خواهید برد چرا که به این ترتیب دیگر وظایف‌تان را بدون فکر و از روی عادت انجام نمی‌دهید، بلکه، از خلاقیت و تخیل‌تان به بهترین نحو ممکن استفاده می‌کنید.
۵. از دیگران تقاضای کمک و پشتیبانی داشته باشید
گاهی اوقات، ما فقط به کمی پشتیبانی نیاز داریم. درخواست کمک از یک فرد با انگیزه‌تر در میان همکاران، دوستان، و اعضای خانواده‌تان هیچ اشکالی ندارد. این یک شیوه‌ی مفید برای سر و سامان گرفتن و پیشرفت کردن است، چرا که آن ها به شما انگیزه خواهند داد که کارتان را انجام بدهید.
۶. به این فکر کنید که چرا نمی‌خواهید کارتان را انجام دهید
برخی از کارها را به فقط این دلیل نمی‌خواهیم انجام بدهیم که سرگرم‌کننده نیستند. زدن چمن، تمیز کردن خانه، یا رسیدگی به ماشین و عوض کردن دینام همگی در یک چیز مشترک هستند. مردم دوست ندارند این کارها را انجام بدهند زیرا آنها زمان و انرژی آدم را می‌گیرند، خوشایند نیستند، و ما می‌دانیم که دیر یا زود، باید همین کارها را دوباره انجام بدهیم. با این حال، به جای فکر کردن در مورد این‌که چرا نمی‌خواهید فلان کار را انجام بدهید، در مورد مزایای آن فکر کنید.
۷. خودتان را مجبور به انجام کارها کنید
گاهی اوقات واقعا تنبلی شما غیر‌ قابل‌ اجتناب است. تمام توصیه‌ها و درخواست‌های خوب دنیا باعث نخواهند شد که وظایف‌تان کمی بهتر به نظر برسند. در این موارد، لازم است به یاد داشته باشید که شما یک عضو باهوش و بالغ از گونه‌ی انسان خردمند هستید، پس بلند شوید و دست به کار شوید.