چهار نگرش که باعث موفقیت انسانها می‌شود

0
518
Business man walking toward floating stairs

انسانهای موفق علاوه بر داشتن اهداف مشخص، تلاش و اقدام کردن، دارای نگرش‌های خوب، قدرتمند و حمایت‌کننده‌ای بوده یا هستند که باعث موفقیت و پیشرفت آنها شده است. در ادامه به ۴ مورد از این نگرش‌های قدرتمند و موفقیت ساز می‌پردازیم که لازم است راجع به آنها فکر کنید، تائید کنید و آنها را در خود ایجاد کنید.
نگرش اول) سرمایه‌گذاری روی خود
اولین نگرش انسانهای موفق، سرمایه‌گذاری روی خودشان است، آنها می‌دانند، برای موفقیت هیچ حد و مرزی وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد، فقط در ذهن آنهاست. آنها می‌دانند، دنیای بیرون ،بازتابی از دنیای درون آنهاست و به جای تمرکز بر دنیای بیرون بر روی خودشان متمرکز می‌شوند.
یک درخت سیب را تصور کنید که میوه‌هایش، کوچک، نارس و ترش است، برای اینکه این درخت سیب میوه‌های درشت، آبدار و شیرین به بار آورد، باغبان چه کاری انجام می‌دهد؟ آیا باغبان، میوه‌ها و برگ‌های درخت را با دستمال تمیز می‌کند، آب می‌دهد و یا هر کار دیگر؟
قطعا چنین کاری نمی‌کند.
او خوب می‌داند برای داشتن میوه‌های خوب و درشت لازم است ریشه‌ها را تقویت کند، به ریشه کود دهد، خاکش را عوض کند، آب دهد و یا هر کاری که لازم است. تمرکز او بر ریشه‌هاست، جایی که حتی دیده نمی‌شود.
اگر می‌خواهید دنیای بیرونتان ساخته شود لازم است تمرکزتان روی دنیای درونتان باشد، روی تصورات، فکر‌ها، باورها، برنامه‌ریزهای ذهنی و روی نگرشتان.
نگرش دوم) تمرکز بر اولویت‌ها
بیشتر افراد روی کارهایی که آسان‌تر است تمرکز می‌کنند، کارهایی را انجام می‌دهند که خوششان می‌آید، اما انسانهای موفق هر کاری که لازم است را انجام می‌دهند چه خوششان بیاید چه نیاید.
معمولا کارهایی که باعث موفقیت می‌شوند کارهای سخت و انجامشان دشوار است، انسانهای موفق روی این قبیل کارهای تمرکز می‌کنند، روی کارهایی که نتایج بیشتر و بهتری به وجود آورند، کارهایی که اولویتشان خیلی بالاتر است، آنها می‌دانند زمان محدود است پس آن را به مواردی که بالاترین اولویت را داشته باشد، اختصاص می‌دهد.
نگرش سوم) تمرکز آنها روی حال و آینده است، نه گذشته
انسانهای موفق خوب می‌دانند وقایع گذشته می‌تواند باعث کُندی یا حتی مانع حرکت آنها شود، بنابراین از گذشته‌شان درس می‌گیرند و بعد آن را رها می‌کنند، آنها دائم به آینده فکر می‌کنند، به اینکه می‌خواهند به کجا برسند و چطوری می‌خواهند این کار را انجام دهند، اما تمرکز اصلی‌شان روی کارهایی است که در زمان حال انجام می‌دهند.
نگرش چهارم) تمرکزشان روی راه‌حل‌هاست نه مشکلات
باور کنید، انسانهای موفق هم مشکلات زیادی دارند، اگر به اندازه انسانهای شکست خورده یا فقیر نباشد، کمتر هم نیست، البته در بیشتر مواقع مشکلاتشان خیلی خیلی بزرگتر و بیشتر از انسانهای معمولی است. آنها هم مشکلات را می‌بینند، درک می‌کنند، آنالیز و بررسی می‌کنند حتی جلوتر از اینکه مشکلات پدیدار شوند، آنها را پیش‌بینی کرده و خود را برای مقابله آماده می‌کنند.
اما نکته بسیار مهم و کلیدی این است که اگر ۵% زمان خود را به مشکلات اختصاص دهند، ۹۵% دیگر را به یافتن راه‌حل و برطرف کردن آن مشکل اختصاص می‌دهند. تمرکز آنها روی راه حل‌هاست نه مشکلات.