خلاقیت باعث بروز افكار بزرگ در انسان می شود اما معمولا سـخت ترین مرحله نــقطه شروع است. افكار بزرگ ما را به سمت پیشرفت راهنمایی كرده و فردایی روشن را برایمــان به ارمغان می آورد. با به كارگیری اصولی كه در این قسمت برای شما شرح می دهیم می تـوانـیـد یـك تـجارت بزرگ و بی نقص راه اندازید. ما متاسفانه ذهن خود را به انجام این امور عادت نداده ایم. این امر سبب می شود تـا توانایی خـود را بـرای دامـن زدن بـه تـصورات و تخیلات از دست داده و در نـتـیـجه قـدرت تـخـیـل خـود را به كار نگیریم. به همین دلیل فرصت های بیشماری را به آسانی از دست می دهیم. ایـده های بـزرگ از مـحـلی فـــرای باورهای شخصی نشات می گـیـرند. بـاید بـه دوردسـت ها بنگرید و افكار متفاوت را آزمایش كنید تا به نتیجه مطلوب دست پیدا كنید. عده ای بـــا به كار نگرفتن ذهن خود آن را به طرز وحشتناكی بی حس و كرخت می كنند، چنین رفتاری باعث می شود درخت افكار شما هیچگاه به بار ننشیند.

۱) زیاد مطالعه كنید

ذهن شما همانند بدنتان برای اینكه رشد پیدا كرده و پرورش یابد، نیازمند تمرین و تحرك است، و چه تمرینی بهتر از كتاب خواندن. با آگاهی از نظرات دیگران پیرامون مسائل مختلف شما سطحی نگری را كنار می گذارید و با یك دید عمقی به موضوعات مختلف می نگرید.

۲) فرصت ها را از دست ندهید

شاید بروز بسیاری از مسائل را به شانس واگذار می كنید. تصور شما نادرست است. شاید بعضی مواقع حس می كنید كه مغزتان اصلا كار نمی كند و هیچ عكس العملی از خود نشان نمی دهد اما مواقعی هم وجود دارد كه ذهنتان به قدری فعال است كه می خواهید اینشتین را به رقابت دعوت كنید. تنها مشكل موجود این است كه این زمان طلایی مواقعی كه شما به آن نیاز دارید، ظاهر نمی شود. زمانی كه ذهن در حال فوران است تا آنجا كه می توانید به افكار خود پر و بال دهید.

۳) یك دفترچه یادداشت به همراه داشته باشید

هنگامی كه افكار بی نظیر به ذهن شما خطور می كنند، از ذخیره كردن آنها اطمینان خاطر حاصل كنید. در این امر به یادداشت های ذهنی اكتفا نكنید زیرا ممكن است به دست فراموشی سپرده شوند. سعی كنید همیشه یك دفترچه یادداشت همراه داشته باشید.

۴) از افكار دیگران بهره بجویید

بهره جستن از افكار و عقاید دیگران نیز به نوبه خود روش مناسبی برای گسترش ایده های شخصی شماست. با مطرح شدن یك بحث در میان جمع، آن قدر پیشنهادهای مختلف شنیده می شود كه نیمی از آنها هرگز به ذهن شما نمی رسیدند. به این طریق شما می توانید با كوله باری سرشار از افكار متفاوت در جاده تصمیم گیری گام بردارید.

۵) تغییراتی در محیط اطراف خود ایجاد كنید

گاهی اوقات تنها چیزی كه باعث می شود ذهن خسته شما را دوباره به كار اندازد، تغییر وضع ظاهری محیط اطرافتان است. اگر چشم انداز پیرامون شما تغییر كند، ذهن شما نیز به صورت ناخودآگاه به سمت یك دیدگاه جدید تغییر جهت می دهد. بنابر این می توانید پیاده روی كنید، به باشگاه ورزشی بروید، كنار آب رود بنشینید و در كل به یك مكان جدید قدم بگذارید تا ذهن شما نیز بتواند آزادانه به تمرین و تقلا بپردازد.

۶) روی شكاف میان دو نسل خط بطلان بكشید

ذهن كودكان تروتازه و شاداب است. آنها جسور هستند و احساساتشان از طریق فشار های اجتماعی سركوب نشده است. به جهان با شگفتی می نگرند و مانند بزرگ ترها پاكی و معصومیت خود را از دست نداده اند.

از سوی دیگر با افراد سالخورده و مسن نیز مشورت كنید. آنها مدت ها پیش با تمام این مشكلات مواجه شده اند و با آن دست و پنجه نرم كرده اند. تجربیاتشان آن قدر سودمند و با ارزش است كه هیچ قیمتی را نمی توان روی آن گذاشت.

۷) به رفیق خود مراجعه كنید

همه ما دوستی داریم كه به نظر می رسد توانایی پاسخ به تمام مسائل و مشكلات ما را دارد. چرا تنها در مورد مشكلات شخصی از او كمك می خواهید؟ بد نیست گاهی در مورد مسائل مهم تر نیز از او یاری بجویید.

۸) به توانایی های خود اتكا كنید

قواعد و اصول كلی را برای یك لحظه هم كه شده فراموش كنید. این رهنمون ها در جای خود مفید هستند اما ممكن است مانند یك چشمبند عمل كرده و قدرت داشتن دید وسیع را از شما بگیرند و اجازه دیدن چشم اندازهای متفاوت را به شما ندهند. هرازگاهی خود را از قید و بند قوانین آزاد كنید. شما می توانید بدون توجه به كارایی روش های گذشته به آسانی و بدون بروز هیچ شك و تردیدی در راه مورد نظر خود گام بردارید. كمی جسارت به خرج دهید و سیستم های فعلی را زیر سوال ببرید.

۹) در حیطه كاری خود به فعالیت بپردازید

خیلی خوب است كه به ذهن خود اجازه دهید آزادانه به گردش بپردازد اما این گردش باید در حیطه دانش شما انجام پذیرد. اگر یك طراح هستید، لازم نیست راه حلی برای مشكلات اقتصادی پیدا كنید. افكار شما تنها در رشته ای كه مهارت دارید خوب كار می كنند و در سایر رشته ها نتیجه ای مصیبت بار را به دنبال خواهند داشت. اگر نیاز به ورود به قلمرو دیگری را دارید بهتر است قبل از هر كار با یك متخصص مشورت كنید و اجازه انجام كلیه امور را به دست او بسپارید تا با استفاده از دانش و تخصص خود عمل كند.

۱۰) به ذهن خود آزادی عمل دهید

آیا با تمرین های رایج نویسندگان آشنایی دارید؟ آنها برای مبارزه با محدودیت ها یك روش بسیار جالب را برگزیده اند. فقط كافی است قلم را روی كاغذ گذاشته و هر آنچه كه در ذهنتان است، روی كاغذ بیاورید. می توانید از مشكلات شروع كنید و به دنبال هیچ گونه ارتباطی در دستنوشته های خود نباشید. مهم نیست كه تا چه حد عبث و نامعقول به نظر می رسند. بعدا می توانید مثل یك جدول تناوبی آنها را سازماندهی كنید، در آخر نیز امكان دارد به چیزی دست پیدا كنید كه بیهوده و بی ربط باشد اما چیزی كه در این مبحث حائز اهمیت است، این است كه شما به ذهن خود اجازه غرق شدن در مسائل مختلف را داده اید و این خود یك امتیاز محسوب می شود. هیچ كس نمی داند شاید به نتیجه ای برسید كه سال ها منتظر آن بوده اید.

۱۱) ایده های گذشته را از نو بسازید

افكار شما مثل كامپیوتر هستند. هر چند وقت یك بار نیاز است كه سخت افزار آن را ارتقا دهید. ایده های بزرگ گذشته را پیش روی خود بگذارید و روی آنها عملیات نوسازی انجام دهید. آنها را اصلاح كنید و برای بهبودی آنها تلاش كنید. ضمائم لازم را نیز برای تقویت هر چه بیشتر به آنها بیفزایید. این كارها را می توان با نوشتن عقاید اولیه خود روی كاغذ و نظم دادن به آشفتگی ذهنتان انجام دهید. عالی به نظر می رسد پس منتظر چه هستید؟ بهتر است در انجام آن تعجیل كنید.

۱۲) از الهه وجودتان یاری بخواهید

آیا یك شیء، آهنگ، مكان و یا یك شخص خاص وجود دارد كه حضور و یا تجسم او برای شما خوشایند بوده و به ذهنتان نیرویی همچون قدرت موتور جت می دهد. از هیچ تلاشی برای رسیدن به آن مضایقه نكنید. تنها یك چنین چیزهایی هستند كه شما را به سمت ابتكارات بدیع رهنمون می سازند. از وجود آن بهره بجویید و اجازه دهید تا انوار طلایی آن به درونتان نفوذ كند و ذهن شما را دربرگیرد.

ویژگی های یك ایده بزرگ شركت ها و كمپانی های بزرگ به ویژه آن دسته كه روی مسائلی نظیر طراحی و تبلیغات كار می كنند، سرمایه گذاری های عظیمی صرف می كنند تا به كاركنان خود آموزش دهند كه چگونه می توانند ذهن خود را آزاد كنند تا سرچشمه ایده های بزرگ باشند. خیلی از آنها از كارمندان درخواست ارائه لیست هفتگی ایده ها را می كنند. در چنین محیطی چیزی به عنوان فكر بد وجود ندارد، فقط بعضی ایده ها خام هستند

بنابراین خیالبافی و رویا پردازی كنید تا ذهـن شما به نظریه پردازی عادت كند و از قلمرو سادگی بیرون آید. قدری افسارگسـیـخـــته باشید تا پندار شما به بلندی ها پرواز كرده و اوج گیرد.

Source: aftab.ir