گوگل سایت‌های دارای پاپ‌آپ‌های مزاحم را جریمه می‌کند

0
746

از ماه ژانویه(دی)، برخی از سایت‌ها در میان نتایج جست‌وجوی سیار گوگل، از رتبه پایین‌تری برخوردار خواهند شد.

از ابتدای سال آینده میلادی (دی‌ماه)، نسخه موبایل وب‌سایت‌هایی را که آگهی‌های آزاردهنده پاپ‌آپ و دیگر پیام‌ها یا آگهی‌های مزاحم داشته باشند، در میان نتایج جست‌وجو، با رتبه پایین‌تری نشان خواهد داد.

گفته می‌شود این اقدام گوگل برای مبارزه با تجارب آزار دهنده‌ای صورت می‌گیرد که برخی اوقات و در هنگام ناوبری صفحات وب روی گوشی یا تبلت (که گوگل این سایت‌ها را «سازگار با موبایل» می‌نامد)، خود را به کاربران تحمیل می‌کنند. پیام‌های پاپ‌آپ باعث پوشیده شدن محتوای اصلی صفحه می‌گردند و در عوض هشدارهای حباب‌مانند یا پیام‌هایی از این دست (با نام interstitials) نمایان می‌گردند که کاربر باید آن ها را یکی‌یکی کنسل کند، به‌طوری که وی مجبور می‌شود برای دیدن محتوا اصلی و مورد نظر خود، به قسمت پایین صفحه برود.

گفته می‌شود پاپ‌آپ‌های سیار که گوگل آن ها را غیرمزاحم می‌داند یا مربوط به خدمات عمومی هستند، مشمول جریمه مربوط به تغییرات ماه ژانویه نخواهند شد. این پیام‌ها، شامل پاپ‌آپ‌هایی هستند که به کاربران در مورد سیاست مربوط به کوکی‌های سایت آگاهی می‌دهند، یا پاپ‌آپ‌های مربوط به تأیید سن کاربران در مورد وب‌سایت‌های خاص.